MW SERWIS - Twój warsztat Volvo w okolicy
Po godzinach - koło łowieckie "Olszynka"
HISTORIA
link: http://www.siedlce.pzlow.pl/kola/olszynka.htm



Koło Łowieckie „Olszynka” 

  

 

Koło Łowieckie „Olszynka” założone zostało w 1932 roku i przyjęło nazwę Miłośniańskie Towarzystwo Myśliwskie im. Św. Huberta w Starej Miłośnie.
Z tamtych zamierzchłych czasów w kronice Koła znajduje się kopia legitymacji członkowskiej nr 12 Kol. Feliksa Kalinowskiego, wystawiona 25 sierpnia 1932 roku przez Miłośniańskie Towarzystwo Myśliwskie. Oryginał tego dokumentu wzbogaca zbiory Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.
Pod tą nazwą Towarzystwo działało do wybuchu II wojny światowej, niestety nie zachowały się dokumenty mówiące o terenach łowieckich Towarzystwa, należy przypuszczać, że były to grunty związane z gminą Stara Miłosna.

18 listopada 1945 roku odbyło się zebranie założycielskie, w którym udział wzięło 21 osób, 
w tym dość liczna rzesza przedwojennych członków Miłośniańskiego Towarzystwa Myśliwskiego. Zebrani podjęli decyzję o kontynuacji przedwojennych tradycji i powołali do życia Myśliwskie Towarzystwo im. Św. Huberta w Starej Miłośnie.
W protokóle nr 1 z zebrania założycielskiego czytamy:
„… obecnie, po odzyskaniu niepodległości Polski, grono myśliwych wystąpiło z wnioskiem o ponowne pobudzenie do życia tej placówki, ażeby mieć należytą pieczę nad zwierzostanem, który podczas działań wojennych w okropny sposób był tępiony..”

Towarzystwo prowadziło gospodarkę łowiecką między innymi na terenach gminy Stupsk koło Mławy, gminy Borze w pow. węgrowskim, gminy Kleszewo powiat pułtuski, gminy Sabnie powiat sokołowski oraz gminy Bożejewo powiat łomżyński. 
Do dnia dzisiejszego w dzierżawie Koła pozostają obwody w okolicach Węgrowa i Sokołowa.

W 1953 roku, pod naciskiem centralnych władz łowieckich, doszło do zmiany nazwy Koła na Koło Łowieckie nr 23 Warszawa – Wawer, również od tego roku koło rozpoczęło prowadzenie gospodarki łowieckiej na terenie powiatu szczycieńskiego w woj. olsztyńskim w okolicach Pasymia.

W 1960 roku Koło przyjęło nazwę Koła Łowieckiego „Olszynka” Warszawa, z siedzibą w Warszawie.
W 2009 roku Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o przeniesieniu siedziby Koła z Warszawy do Kwatery Myśliwskiej w miejscowości Ruchenka, położonej na terenie obwodu nr 328. Obecnie Koło Łowieckie zarejestrowane jest w Zarządzie Okręgowym w Siedlcach pod numerem 32. 
Koło Łowieckie „Olszynka” dzierżawi obwody w okolicach Węgrowa jak również w okolicach Sokołowa Podlaskiego w woj. mazowieckim oraz obwód łowiecki w okolicach Pasymia woj. warmińsko-mazurskie.
Wszystkie obwody, dzierżawione przez koło są obwodami polnymi z większymi kompleksami leśnymi w obwodzie numer 328 Nadleśnictwa Łochów około 1500 ha oraz w obwodzie numer 266 Nadleśnictwa Olsztyn około 800 ha.
Podstawą gospodarowania Koła w dzierżawionych obwodach, do niedawna była zwierzyna drobna obecnie polowania na zające i kuropatwy to już historia, głównymi gatunkami będącymi przedmiotem zainteresowania myśliwych są dziki i sarny oraz jelenie w obwodzie położonym na mazurach. W 2010 roku w obwodzie nr 328 wypuszczono dwa daniele zakupione w Kosewie nieopodal Mikołajek, które miały zasilić przypadkowo powstałą niedużą chmarkę, w ilości 4 – 5 sztuk już bytującą na tym terenie. Wszyscy myśliwi w Kole chcieliby aby danielom spodobał się nasz teren i żeby można było mówić o pierwszej udanej introdukcji danieli w okręgu siedleckim. A jak będzie, czas pokaże.
Koło bierze również udział w ostatniej z akcji organizowanej pod szyldem Zarządu Okręgowego w Siedlcach, a polegającej na stałym corocznym zasilaniu istniejącej populacji bażantów, które w naszych łowiskach znajduje korzystne warunki do bytowania i stanowią najliczniej reprezentowany łowny gatunek zwierzyny drobnej.

Koło posiada własną siedzibę w miejscowości Ruchenka niedaleko Węgrowa z pokojami gościnnymi na około 20 osób oraz salą kominkową w której organizowane są coroczne walne zgromadzenia. Położenie kwatery w środku łowiska pod lasem stwarza doskonałe warunki wypoczynku myśliwym i ich rodzinom. W miejscowości Grodzisk koło Sokołowa Podlaskiego Koło użytkuje dawny majątek dworski z przepięknym drewnianym dworkiem, który dużym nakładem sił i środków został ostatnio gruntownie wyremontowany. Wspomniany dworek położony jest nad urokliwą rzeką Cetynią a 10 hektarowa powierzchnia majątku, porośnięta dawnym parkiem dworskim stanowi doskonałą ostoję dla corocznie wypuszczanych tu bażantów. 

Obecny zarząd Koła pracujący w składzie: Maciej Gacyk – Prezes, Maciej Królak – Łowczy, Sławomir Kaniuk – Sekretarz, Paweł Królak – Skarbnik, też robi wszystko ażeby mieć należytą pieczę na zwierzostanem i bez wątpienia widać efekty pracy tak zarządu koła jak i wszystkich jego członków. 
Poniżej podajemy aktualny skład osobowy koła: Ajchel Zbigniew, Buczyński Stanisław, Czańka Kazimierz, Derlicki Jerzy, Gacyk Maciej, Gacyk Tadeusz, Górny Adam, Jakubowski Andrzej, Jankowski Lech, Kaniuk Sławomir, Kaniuk Rafał, Knap Michał, Kolasa Witold, Kozioł Janusz, Krajewski Andrzej, Królak Jerzy, Królak Maciej, Królak Paweł, Książek Krzysztof, Kulas Krzysztof, Łakomy Paweł, Mac Winicjusz, Manterys Jacek, Matulka Leon, Matuszewski Tomasz, Molenda Paweł, Moszczyński Andrzej, Nowak Eugeniusz, Nowak Krzysztof, Nowak Maciej, Nowak Piotr, Obrymski Jerzy, Olszewski Andrzej, Olszewski Jerzy, Olszewski Marcin, Paczóski Dariusz, Pepłowski Lech, Skóra Artur, Szabat Piotr, Szaniawski Janusz, Szymanek Bogusław, Szymański Jan, Szymański Witold, Ślusarki Zbigniew, Tomczuk Jerzy, Tomczuk Rafał, Trendziuk Piotr, Trendziuk Jan, Wołynko Jerzy, Wróblewska Danuta, Wróblewski Jan, Wróblewski Krzysztof, Wróblewski Łukasz, Zajkowski Ryszard, Żokowski Jan. 

 



 


 
Strona głównaAktualnościO nasUsługiPo godzinach - koło łowieckie "Olszynka"Oferty pracyKontakt